Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
 

 Rafting (czyli spływ pontonem) to wyjątkowa forma aktywnego wypoczynku. Wystarczy przeciętna sprawność fizyczna i chęć do dobrej zabawy, aby spędzić cały dzień na spływie po bardzo ciekawych odcinkach najpiękniejszych polskich rzek.
Pływamy po Bobrze, Kamiennej i czasem również po Wrzosówce.

Okoliczne rzeki dają bardzo duże możliwości zarówno dla początkujących jak i doświadczonych miłośników tego sportu. Nie należy ona do rzek łatwych ale przy niskim poziomie wody bez obawy możne płynąć nawet nie doświadczona ekipa. Na trudniejszym odcinku można wyjść z pontonu i dojść pieszo do brzegu. Warto jednak zapoznać się wcześniej z poniższymi opisami miejsc niebezpiecznych.


Proponowane trasy:

Odcinek 0 - Kamienna
Zapora w Sobieszowie
Odcinek rzeki tuż za zaporą przeciwpowodziową w Sobieszowie stanowi bardzo dobre miejsce do ćwiczeń i zabawy z pontonem. Można tu również zrobić grila czy ognisko.
Niezależnie od poziomu wody w rzece tu zawsze jest duże zróżnicowanie warunków. Można więc poćwiczyć manewry zarówno na spokojnie płynącej rzece jak i na rwącym nurcie.

O dcinek 1 - Kamienna
Początek: Most w Piechowicach - Pakoszowie
Koniec: Zapora w Sobieszowie
Czas spływu: 40 minut (przy wysokim stanie wody 20 minut).

Opis trasy:
Przy niskim poziomie wody odcinek jest trudny ze zwględu na konieczność nieustannego śledzenia nurtu, omijania kamieni i mielizn. Płytka i czysta woda pozwalają natomist na przerwanie spływu niemal w dowolnym momęcie w celu obejścia przeszkody czy wylania wody.
Ostrożność należy zachować przy zbliżaniu się do zapory. Dobicie do brzegu odpowiednio wcześnie i obejście przeszkody brzegiem.
Na tym odcinku śmiało może pływać nawet niedoświadczona załoga.

Przy wysokim stanie wody znikają kamienie i mielizny. Nurt znacznie przyspiesza co bardzo utrudnia zaplanowanie przerwy. Do zapory nie należy podpływać lecz odpowiednio wcześnie przybić do brzegu i pokonać ją brzegiem.

Dojazd:
Z Sobieszowa na start 1,5km - samochód, autobus nr 9, pieszo
Powrót z zapory 1km - samochód, autobus nr 7,9,13, 15, pieszo.


Odcinek 2 - Kamienna
Początek: Szkoła Karelma w Piechowicach
Koniec: Most w Piechowicach - Pakoszowie
Czas spływu 25 minut (przy wysokim stanie wody 15 minut).

 Opis trasy:
Odcinek jest trudny przy niskim stanie wody. Rzeka na tym odcinku jest bardzo kamienista co zmusza do przenoszenia pontonu na kliku krótkich odcinkach. Przy niedoborze wody zdecydowanie lepiej sprawi się mały - 2 osobowy ponton.
Do miejsc niebezpiecznych można zaliczyć niewielki jaz w okolicy fabryki papieru. Tworzą się tutaj odwoje (woda wiruje na powierzchni pod prąd spychając ponton pod wodospad). Przy wysokim stanie wody tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Na powierzchni tworzą się fale o wysokości nawet 50 cm. Nurt jest bardzo szybki i spieniony. W takich warunkach nie radzę nikomu pływać bez kasku i kamizelki.

Dojazd:
Z Sobieszowa na start 2,5km - samochód, autobus nr 9
Powrót z mostu 1,5km samochodem, autobusem nr 9, lub kontynuacja odcinkiem 1 do zapory w Sobieszowie.


Odcinek 3 - Kamienna
Początek: Zapora w Sobieszowie
Koniec: Most przy WORD - Cieplice
Czas spływu 10 minut

Opis trasy
Polecem szczególnie w przypadkach gdy ilość miejsc w potonie/pontonach jest mniejsza niż ilość chętnych. Na tym krótkim odcinku znajdują się zarówno miejsca spokojne jak i niewielkie spiętrzenia które podnoszą adrenaline. Spływ trwa krótko a wzdłuż całej trasy znajduje się ścieżka piesza, którą można przenieść sprzęt ponownie na start. Można więc pływać kilka razy zmieniając załogę. Dodatkową atrakcją są zjawiska wodna powstające przy zaporze - szybki nurt, cofki, wiry i fale, które dają możliwość poćwiczenia pod manewrów przed ruszeniem w dół rzeki.


 Odcinek 4 - Kamienna
Początek: Zapora w Sobieszowie
Koniec: Grzybek - Jelenia Góra
Czas spływu 90 minut


Opis trasy
Ta długa i leniwa trasa w całości przebiega przez miasto. Znaczna część wybrzeża jest więc obmurowana. Na całej trasie znajdują się 3 stopnie wodne, które w zależności od wielkości pontonu, stanu wody i umiejętności można przepłynąć lub obejść. Pierwszy z nich przy młynie (ul. Wolności) ma wysokość około 1m. Nawet przy niskmim stanie wody można go przepłynąć małym 2 osobowym pontonem ale powstaje niebezpieczeństwo cofnięcia pontonu przez odwoje i zalania strugą spadającej wody lub nawet przewrócenia. Drugi stopień jest znacznie wyższy 2-2,5m i znajduje się przy zabudowaniach dawnej Celwiskozy (przy dużym kominie z lewej strony). Przy niskim poziomie wody nie radze pokonywania tej przeszkody drogą wodną. Trzeci stopień snajduje się kilkaset metrów za Celwiskozą - uwagi jak przy pierwszym.


Dojazd
Z Sobieszowa na start 1km - samochód, autobus nr 7,9,13,15
Powrót autobusem nr 7 lub samochodem.


Odcinek 5 - Wrzosówka
Początek: Most przy skrzyżowaniu ulic Karkonoskiej i Bronka Czecha w Sobieszowie
Koniec: Osiedle Żeromskiego
Czas spływu 10 minut

Opis trasy
Pływanie możliwe tylko przy wysokim poziomie wody czyli po obfitych deszczach lub nawet w czasie opadów, ponieważ Wrzosówka szybko przybiera. Rzeka na tym odcinku nie jest trudna ale przy wysokim poziomie wody płynie bardzo szybko tworząc fale i wiry, których pokonywanie stanowi dużą atrakcję.

Dojazd oczywiście nie jest wymagany. Przy odrobinie szczęścia można startoweać z własnego okna.


Odcinek 6 - Bóbr
Początek: Wojanów
Koniec: Łomnica

Odcinek 7 - Bóbr
Początek: na kamiennej koło grzubka.
Koniec: elektrownia wodna przed Perłą zachodu.

Odcinek 8 - Bóbr

Komentarze [ 1 ]
dodaj komentarz »
[ Sylwia ] » gdzie można się zapisać?
gdzie można się zapisać na taki spływ??
Data dodania : 2010-04-03