Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
 

Sztolnie w masywie góry Sobiesz to pozostałość po wyrobisku kwarcu, które było eksplatowane prawdopodobnie na początku XX w. Na wyrobisko składa się 5 tyneli, z których 3 są znacznie większe i tworzą system połączonych ze sobą chodników. Chodniki mają szerokość od 2 do 4 m, oraz są wysokie na około 2m. Możliwe jest więc swobodne poruszanie się wewnętrz na stojąco.
Sztolnie bardzo chętnie odwiedzane były przez turystów wędrujących szlakiem wiodącym prez Cichą Dolinę z Piechowic do Jagniątkowa. W pobliżu znajdują się pozostałości po dwóch hutach szkła. Pierwsza kilkadziesiąt metrów powyżej sztolni - znajdują się tam pozostałości po piecu hutniczym. Druga nieco wyżej przy żółtym szlaku uznawana jest za jedną z najsarszyh hut szkła w Karkonoszach. Do dzisiaj znaleźć tam można kolorowe szklane paciorki.


    
Sąsiedztwo sztolni to wspaniałe miejsce na ognisko. Specyficzna lokalizacja pomiędzy dwoma masywami górskimi zapewnia skuteczną osłonę od wiatru. Tuż przy tunelech przepływa czysty, górski strumyk, który czasami zmienia swój bieg przepływając przez groty.

W roku 2001 wejścia do tuneli zostały zamurowane lub zakratowane. Podobno powodem było odkrycie w grotach licznej populacji nietoperzy. Prtawda jest taka, że nietoperze były w tych grotach od wielu lat. Jak widać nie przeszkadzało im towarzystwo ludzi, ogniska i inne z rzadka pojawiające się wybryki jakże pomysłowej w dzisiajszych czasach młodzieży. Teraz pewnie wyzdychają z nudów...
Zresztą po co komu nietoperze na papierze. Cała atrakcja polegała na tym, że można było wejść i je zobaczyć, poczuć jak w ciemnym tunelu podnosi się adrenalina gdy coś się ruszy lub przeleci nad głową...
Poniżej kilka zdjęć przedstawiających obecną okolicę grot. Mam nadzieję, że turyści spędzający tam wolny czas pozostawią miejsce w czystości i porządku.

Poniżej zamieszczam kilka fotek, które odsłaniają ich wnętrze. Zachęcam jednak do osobostego wejścia.

   
   

Komentarze [ 0 ]
dodaj komentarz »